Utrop Nr |
Beskrivning |
Utropspris |
1 |
Tre fåglar, ENS, h 14 cm |
300 |
2 |
Fyra vaser, KD samt tre fat KD |
400 |
3 |
Fyra figurer, KD/B&G, l 12 cm |
300 |
4 |
Skål med hönor, Gefle, l 21 cm |
100 |
5 |
Större vas samt figur, LLadro, h 28 cm |
400 |
6 |
Två figurer, KD, h 17 cm |
500 |
7 |
Parianfigur, GB, ej rädd, h 25 cm |
400 |
8 |
Tre delar porslin, KD, figurer mm, h 18 cm |
600 |
9 |
Figur, Dahl Jensen, flicka med hund, nr 1085, h 21 cm |
800 |
10 |
Jultallrik, KD, 1951 |
400 |
11 |
Två jultallrikar, B&G, 46, 27 |
200 |
12 |
Två jultallrikar, KD, 19,28 |
300 |
13 |
Tre jultallrikar, KD, 57, 60, 61 |
200 |
14 |
Jultallrikar, KD, 63-69 |
200 |
15 |
Fyra delar Meissen, Lökmönstert |
600 |
16 |
Jardinär, Dresden, l 25 cm |
400 |
17 |
Reseur, mekaniskt, L´EPEE France, h 17 cm |
800 |
18 |
Figur, Wallendorf, flicka, h 26 cm |
400 |
19 |
Figur Schaubach, flicka med hind, h 23 cm |
400 |
20 |
Figur, flicka med hund, Gerold, 50-tal, h 28 cm |
500 |
21 |
Figur, Wallendorf, flicka på häst, h 24 cm |
600 |
22 |
Stor figur, Wallendorf, ballerina, h 26 cm |
600 |
23 |
Gunnar Nylund, Rörstrand, keramikräv, l 33 cm |
600 |
24 |
Vas Uppsala Ekeby, Marie Simmulsen, h 25 cm |
200 |
25 |
Två figurer, Hummel, h 13 cm |
200 |
26 |
Lisa Larsson, katt, l 34 cm |
800 |
27 |
Figur, GB, Lisa Larsson, Lapp, h 14 cm |
200 |
28 |
Lisa Larsson, GB, Pelle |
700 |
29 |
Vicke Lindstrand, UE, keramikelefant, h 27 cm |
400 |
30 |
Remmare, 12 st, Gullaskruf, h 20 cm |
1000 |
31 |
Elva mindre remmare, Gullaskuf, h 12 cm |
600 |
32 |
Josef Ekberg, skål samt två ljusstakar, GB, l 34 cm |
800 |
33 |
Mortel + spann, Skultuna bruk, h 14 cm |
200 |
34 |
Tre delar, B&G, blå måsen, d 26 cm |
400 |
35 |
Stort kakfat, B&G, blå måsen, d 25 cm |
300 |
36 |
Kaffeservis, tre delar, B&G, blå måsen, h 22 cm |
400 |
37 |
Terrin, B&G, blå måsen, d 20 cm |
400 |
38 |
Delfinskål, B&G, blå måsen, d 14 cm |
400 |
39 |
Två helblonda skålar, KD, Musselmalet, d 21 cm, nr 1018 samt 1023 |
1000 |
40 |
Kaffeservis, KD, Musselmalet, helblond, nr 1035 |
2400 |
41 |
Skål på fot, KD, Musselmalet helblond, nr 1020, d 21 cm |
800 |
42 |
Två ljusstakar, KD, Musselmalet, nr 15, h 23 cm |
1800 |
43 |
Två vaser, KD, Musselmalet, helblonda, h 12 cm |
600 |
44 |
Grädde + socker, KD, Musselmalet, Helblond, nr 1113 samt 1032 |
1000 |
45 |
Kakfat, mindre 8 fat, 2 ljusmanschetter, KD, Musselmalet, helblond, d 26 cm |
1000 |
46 |
Tolv assietter, KD, Musselmalet, helblonda, d 18 cm, nr 1087 |
1600 |
47 |
Salt & peppar, KD, Musselmalet, h 8 cm |
300 |
48 |
Tre delar Blå måsen, h 23 cm |
200 |
49 |
Två karaffer, kristall, 1800-tal, h 27 cm |
600 |
50 |
Två ljusstakar i glas, Murano, h 27 cm |
800 |
51 |
Tre svanar I GLAS, Murano, h 28 cm |
500 |
52 |
Etsad vas, Orrefors, Sven Palmqvist, h 23 cm |
400 |
53 |
Två konstglasvaser, Bl a Kjell Engman, h 18 cm |
200 |
54 |
Överfångsvas, tidigt 1900-tal, otydligt signerad, h 15 cm, gul/röd |
800 |
55 |
Överfångsvas, tidigt 1900-tal, otydligt signerad, h 15 cm, Lila/blå/svart |
1200 |
56 |
Tapio Wirkala, kantarellvas, h 13 cm |
200 |
57 |
Vicke Lindstrand, Orrefors, konstglasskål, h 9 cm |
200 |
58 |
Ulrika Hydman Valien, Kostaboda, skål Tulipa, h 22 cm |
300 |
59 |
Tre brevpressar i glas |
100 |
60 |
Glasögon, design sigvard Bernadotte, 60-tal |
200 |
61 |
Herrklocka i guld, 18 k, Tissot |
1600 |
62 |
Damfickur, guld 14 k, vikt 20 g |
600 |
63 |
Herrklocka, guld 18 k, Ulf Unelind |
2000 |
64 |
Armband, äkta silver, X-länk med stav, vikt 48 g |
400 |
65 |
Halsband samt två armband, äkta silver |
300 |
66 |
Herrarmbandsur, guld 18 k, Tissot |
1800 |
67 |
Damarmbandsur i guld, 18 k, Tissot |
1800 |
68 |
Rosettring i guld, 18 k, rosenstenar, ca 1 karat |
2400 |
69 |
Gedigen klackring med Turmalin, guld 18 k, vikt 17 g |
6000 |
70 |
Klackring i guld med sten, 18 k, ny!, VIKT 3 G |
2200 |
71 |
Örhängen i guld, 18 k, ca 2 g |
800 |
72 |
Örhängen i guld, 18 k, ca 2 g |
800 |
73 |
Briljantring, vitguld 18 k, 5 briljanter ca 0,15 karat, vikt 3 g |
2200 |
74 |
Två guldörhängen med came´er, 18 k |
800 |
75 |
Vitguldshjärta med briljant, 18 k |
800 |
76 |
Vitguldskedja med hänge, 18 k, vikt 3 g |
1800 |
77 |
Guldhänge, 18 k, kedja i förgyllt silver |
600 |
78 |
Briljantring i vitguld, 18 k, solitär 0,18 karat |
2400 |
79 |
Briljantring i vitguld, 18 k, solitär 0,12 karat |
1800 |
80 |
Guldarmband, Bismark, 18 k, vikt 13 g |
3000 |
81 |
Herrarmbandsur i guld, 18 k, Repco Watch automatic 21 rubis, vikt total vikt 44 g |
4000 |
82 |
Guldkedja med hänge, 18 k, vikt 3 g |
1000 |
83 |
Vitguldsbrosch med briljanter och rubiner, 18 k, vikt 9 g |
4000 |
84 |
Guldkedja samt hänge med pärla, 18 k, vikt ca 3 g |
1000 |
85 |
Sex bruna krus, Höganäs |
300 |
86 |
Två kristallglasvaser, h 40 cm |
400 |
87 |
Engelsk bordsplatå i äkta silver, 1800-tal, vikt 1200 g, l 40 cm |
3000 |
88 |
Skål med kristallinsats, n.s., d 23 cm |
300 |
89 |
Tre delar nysilver, ljusstakar samt skål, d 26 cm |
400 |
90 |
Skål med kristallinsats, n.s., d 24 cm |
400 |
91 |
Kaffeservis, n.s., 3 delar samt 2 ljusstakar n.s., h 28 cm |
600 |
92 |
Två ljusstakar, äkta silver, vikt 398 g |
1000 |
93 |
Cigarettetui samt gräddsnipa, äkta silver, vikt 174 g |
500 |
94 |
Två ljusstakar, äkta silver, vikt 416 g, buckla på livet |
500 |
95 |
Två ljusstakar, äkta silver, h 7 cm, total vikt 280 g |
500 |
96 |
Fyra miniatyrer, 1800-tal, h 14 cm |
1200 |
97 |
Samling med dosor i porslin, 5 st, l 19 cm, Ilmenau m fl |
400 |
98 |
Två skålar Rosenthal, genombrutna, d 20 cm |
300 |
99 |
Bronsskulptur, dansande man, 1800-tal, h 16 cm |
800 |
100 |
Brevpress i brons, hund, l 13 cm |
400 |
101 |
Dosa med porslinsmålning och lock i brännförgylld brons, 1800-tal, d 9 cm |
600 |
102 |
Skrin, japanskt lackarbete + 3 miniatyrer |
600 |
103 |
Engelsk skål, d 10 cm |
800 |
104 |
Vinkaraff, 1800-tal, plater, h 25 cm |
600 |
105 |
Parti med lockdosor, Ilmenau |
400 |
106 |
Tre ljusstakar, brännförgylld brons, 1800-tal, h 10 cm |
1000 |
107 |
Fem dosor, porslin samt brons + silverdosa |
500 |
108 |
Två kubistiska oljemålningar, otydligt signerade |
600 |
109 |
Fyra oljemålningar |
400 |
110 |
Ola Andersson, olja, modern, 120x120 cm |
1200 |
111 |
Hausenkamp, olja, tre graser, 100x100 cm |
400 |
112 |
Hausenkamp, olja, dansande flickor, 100x80 cm |
400 |
113 |
Ola Andersson, olja, modern, 100x100 cm |
800 |
114 |
Hausenkamp, olja, två dansande nymfer, 100x80 cm cm |
400 |
115 |
Hausenkamp, olja, modell i ateljé, 100x80 cm |
400 |
116 |
Pluntor samt karaffer, 14 st, glas/kristall |
300 |
117 |
Platt-tv, LG, 32" |
500 |
118 |
Allt i skåpet, tre hyllor med porslin mm |
300 |
119 |
17 st kinesiska keramikfigurer, h 18 cm |
600 |
120 |
Tretton fåglar bisquieporslin, Svenskt glas, numrerad upplaga, h 14 cm |
400 |
121 |
Spanska och tyska porslinsfigurer, 14 st, h 21 cm |
400 |
122 |
Drejskiva på ställning |
200 |
123 |
Slipade kristallkaraffer, ca 10 st |
500 |
124 |
Allt glas i vitrinskåpet |
200 |
125 |
Allt i skåpet |
300 |
126 |
Sex delar koppar, bla punschkylare |
300 |
127 |
Åtta delar kristalla, bla Orrefors(Kosta |
300 |
128 |
Hylla med danskt porslin samt malmkandelabrar 1800-tal |
200 |
129 |
Iitaala, större skål |
200 |
130 |
Femton figurer i keramik, bl a Elbogen |
300 |
131 |
Sex bruna krus, Höganäs |
200 |
132 |
38 st skinnband |
300 |
133 |
Allt i vitrinskåpet |
100 |
134 |
Bokhylla, tre sektioner, jakaranda, ca 1960 |
600 |
135 |
Platt-tv, Panasonic, 40" |
400 |
136 |
Venetiansk spegel samt två skålar, Flygsfors |
300 |
137 |
Skrivbordslampa, ca 1920, h 48 cm |
300 |
138 |
Allt glas på byrån |
300 |
139 |
Fem bordlystrar med prismor |
500 |
140 |
Åtta krus samt två äldre pottor |
300 |
141 |
Samling med saltkar, ca 15 st + div kristall |
300 |
142 |
Parti med kristall, en del Orrefors, 10 delar |
300 |
143 |
Pampigt pelarbord, nyrokoko, rikt skuren fot, 1800-tal, l 129 cm |
1000 |
144 |
Sybord, björk, ca 1930 |
300 |
145 |
Pianopall, empirmodell, l 95 cm |
100 |
146 |
Golvur, ca 1930, ek, spelverk, h 190 cm |
1400 |
147 |
Stilvitrinskåp, rokokostil, h 140 cm |
800 |
148 |
Golvlampa, teak, Kurt Olsson |
400 |
149 |
Pelarbord, ca 1880 |
100 |
150 |
Två stilstolar, Louise XVI, h 115 cm |
500 |
151 |
Oljemålning, Altona, 55x63 cm |
100 |
152 |
Samling med tennobjekt, bägare, kannor mm, 11 delar |
600 |
153 |
Slagbord, tidigt 1800-tal, dubbla grindar samt nitad skiva, l 118 cm, total skivlängd 165 cm |
2400 |
154 |
Bord samt fyra stolar, ca 1880 |
400 |
155 |
Figur, LLadro, flickam ed blommor, h 34 cm |
400 |
156 |
Bordlampa i glas, ca 1930, h 48 cm |
300 |
157 |
Gustaviansk stilspegel, h 85 cm |
300 |
158 |
Sengustaviansk stilbyrå med marmorskiva, tidigt 1900-tal, l 88 cm |
800 |
159 |
Förgylld pidestal med marmorskiva |
200 |
160 |
Bordlampa, Orrefors, ca 1960, h 54 cm |
400 |
161 |
Affisch, Edward Much, Millesgården, h 105 cm |
100 |
162 |
Stor kristallkorg, h 27 cm |
300 |
163 |
Två elefanter, UE, VL?, h 35 cm |
500 |
164 |
Konsoll i smide, gedigen, l 135 cm |
1400 |
165 |
Förgylld pidestal med marmorskiva |
200 |
166 |
Två sjuarmade malmljusstakar, h 36 cm |
200 |
167 |
Kruka, majolika, 1800-tal, h 15 cm |
400 |
168 |
Två barockljusstakar i malm, h 36 cm |
300 |
169 |
Dekororativ skål/bordsuppsats i mässing, h 36 cm |
600 |
170 |
Skänk med vitrinöverdel, jugend, ek, h 222 cm |
1200 |
171 |
Väggklocka, 1880, h 74 cm |
400 |
172 |
Uppstoppat rådjurshuvud med horn, h 96 cm |
800 |
173 |
Pampig matservis, ca 90 delar, ca 1910 |
800 |
174 |
Matgrupp, gustaviansk stil, bord samt 6 stolar |
1000 |
175 |
Två nyklädda emmafåtöljer, förlängda ben, renoveringen kostade 14000 kr 2011 |
2400 |
176 |
Två butlerbord, engelsk stil |
500 |
177 |
Förgyllt bordsur, 1800-tal, marmorsockel, h 33 cm |
1000 |
178 |
Stilrokokobyrå med intarsia och bronser, stora modellen, l 96 cm |
2400 |
179 |
Två vägglystrar i kristall, empirmodell, h 43 cm |
400 |
180 |
Krucifix, brons samt ek, l 43 cm |
300 |
181 |
Vas, Kina, h 32 cm |
200 |
182 |
Stilbyrå med gallerkant i brons, intarsia |
600 |
183 |
Kopparspann, 1800-tal, h 43 cm |
300 |
184 |
Satsbord, ca 1930 |
100 |
185 |
Karmstol, rokokostil |
300 |
186 |
Fåtölj, rokokostil |
400 |
187 |
Satsbord, rokokostil |
300 |
188 |
Förgylld pendyl, gustaviansk stil, h 64 cm |
600 |
189 |
Förgylld pendyl, h 62 cm |
400 |
190 |
Förgylld pendyl, rokokostil, h 60 cm |
500 |
191 |
Lodregulator, Gustav Becker, jubileumsverk, rik dekor, h 117 cm |
1600 |
192 |
Kolonnpidestal, mahogny, h 116 cm |
600 |
193 |
Engelsk skrivbordslampa, h 70 cm |
400 |
194 |
Väggur, jugend, l 80 cm |
200 |
195 |
Stor kopparbalja, d 65 cm |
300 |
196 |
Stor kopparbalja, d 50 cm |
200 |
197 |
Stekfat, 1800-tal, porslin, l 43 cm |
200 |
198 |
Fyra delar blått glas |
100 |
199 |
Figur, gulaschbaronen, h 13 cm |
100 |
200 |
Kaffe- & tekanna, Rörstrand, majolika, h 23 cm |
400 |
201 |
Bälte till paraduniform |
300 |
202 |
Ingefärakrus, 1700-tal, obetydlig kantnagg, h 15 cm |
400 |
203 |
Vas, Rörstrand, blommor i relief, lagningar, h 19 cm |
100 |
204 |
Stekfat, England, 1800-tal, l 55 cm |
200 |
205 |
Två fåglar, Rörstrand samt Lalique |
100 |
206 |
Kinesisk vas, h 43 cm |
100 |
207 |
Glastupp, Murano, h 30 cm |
200 |
208 |
Brödskärare, äldre, l 32 cm |
200 |
209 |
Vinkaraff, 1800-tal, h 32 cm |
300 |
210 |
Tappkrus, Höganäs, h 18 cm |
100 |
211 |
Jultallrikar, KD, 61-66 |
200 |
212 |
Bordlampa, kinesiskt porslin, h 32 cm |
100 |
213 |
Järngryta, emaljerad, nyskick + karrott Rörstrand |
500 |
214 |
Äldre tittapparat med bilder |
600 |
215 |
Två träskrin med intarsia, l 28 cm |
400 |
216 |
Låda med frimärken |
100 |
217 |
Dragspel, 1800-tal |
100 |
218 |
Platerbricka, l 65 cm |
200 |
219 |
Album med singlar, Beatles, 28 st |
800 |
220 |
67 st jultallrikar, KD |
800 |
221 |
Balansvåg 1800-tal, l 55 cm |
100 |
222 |
Fat nysilver, l 39 cm |
200 |
223 |
Äldre balansvåg |
200 |
224 |
10 st vinglas |
200 |
225 |
Tretton delar, Iitaala |
200 |
226 |
Konstglasskål, Kostaboda, Valien?, l 15 cm |
100 |
227 |
Figur, Royal dux, rokokopar |
200 |
228 |
Kinesisk väggdekoration med masker i ram, l 43 cm |
100 |
229 |
Modellbilar, ramade samt med ölflaska, skrivställ mm, 6 delar |
500 |
230 |
Kaffeservis, Rosenthal, 24 delar |
200 |
231 |
Kaffegods, Rörstrand, Gröna Anna, 28 delar |
400 |
232 |
Servisdelar, Rörstrand, Gröna Anna, 32 delar |
600 |
233 |
Matservis, 54 delar, Heinrich |
400 |
234 |
Kaffeservis, B&G, Blå måsen, 12 koppar med fat samt 16 st assietter |
800 |
235 |
Kaffeservis, B&G, 38 delar |
800 |
236 |
Fem album, första dags brev, Sverige, 1955-1992, ca 600 st |
800 |
237 |
Stor Sverigesamlig, frimärken, 6 album + dubbletter |
3000 |
238 |
Frimärken, Danmark, i låda |
800 |
239 |
Frimärken, Finland, samling med album mm + postfriskt |
800 |
240 |
Frimärken, Norge och Island |
400 |
241 |
Frimärken i låda, Sverige, dubbletter |
300 |
242 |
Låda med frimärken |
200 |
243 |
Singlar från 60-talet, ca 100 st |
300 |
244 |
Frimärken, Åland, 40 st årssatser, postfriska, nominellt värde ca 10 000 kr |
800 |
245 |
Låda med linne |
100 |
246 |
Fyndlåda |
100 |
247 |
Parti med nysilver |
200 |
248 |
Parti med ljusmanschetter, ca 100 st |
200 |
249 |
C Julius, olja, landskap, 50x60 cm |
300 |
250 |
Bengt Hillgrund, olja, gård i landskap, 14x17 cm |
200 |
251 |
Bokhylla, ca 1880, ek, rikt skuren, h 143 cm |
800 |
252 |
Oljemålning, otydligt signerad, stilleben, 55x43 cm |
300 |
253 |
Väggrelief, Ruth Faktorowitsch, maskerad, 34x37 cm |
800 |
254 |
Astrid Ekengren Larsson, olja, flicka, 20x20 cm |
400 |
255 |
Fem väggplåtar i mässing, tidigt 1900-tal |
500 |
256 |
Carl Berndtsson, olja, kust, 50x92 cm |
400 |
257 |
Carl Berndtsson, olja, fiskeläge, 30x46 cm |
200 |
258 |
Einar Emland, olja, flicka |
200 |
259 |
Astrid Ekengren Larsson, olja, flicka, 20x20 cm |
400 |
260 |
Tage Nilsson, olja, landskap, 54x62 cm |
300 |
261 |
Stilrokokobyrå med marmorskiva, bronsbeslag samt intarsia, l 76 cm |
600 |
262 |
Gustaviansk stilsittgrupp, soffa samt två stolar |
1400 |
263 |
Byrå på höga ben, ek, ca 1930, tillverkad av NK, h 76 cm |
500 |
264 |
Spegelbyrå, 1880, nyrenässans, brännförgyllda beslag, h 185 cm, valnötsrot |
2400 |
265 |
Rickard Björklund, olja, kubistiskt landskap, 32x39 cm |
600 |
266 |
Oljemålning, otydligt signerad, Erik ..X. Lektyr vid lampsken, 30x24 cm |
400 |
267 |
A Olson 43, olja, fiskeläge, 29x36 cm |
300 |
268 |
Ivan Jordell, pastell, grustag, 43x53 cm |
400 |
269 |
J Zadig, olja, strand, 50x80 cm |
400 |
270 |
Två ljusplåtar i mässing, h 64 cm |
800 |
271 |
Hängvitrinskåp, h 48 cm |
100 |
272 |
Allan Erwö, olja, strand, 44x53 cm |
300 |
273 |
H Ripa, olja, gränder i gamla stan, 32x40 cm |
300 |
274 |
Monogramist, EA, stilleben, 30x43 cm |
300 |
275 |
Två göteborgsstilstolar |
800 |
276 |
Mindre byrå, engelsk stil, 6 lådor, h 84 cm |
800 |
277 |
Satsbord, NK, engelsk stil |
500 |
278 |
Engelskt hörnvitrinskåp, mahogny, h 185 cm |
400 |
279 |
Skulpterat soffbord, ca 1940, ek |
600 |
280 |
Bullig soffgrupp i skinn, 3:a + 1:a + 1:a, grönt skinn, har kostat, 24600 kr |
1800 |
281 |
Förgylld pidestal med förgylld figur, flicka, h 138 cm |
500 |
282 |
Golvlampa med 5 ljusarmar, ca 1990 |
500 |
283 |
Åtta monterade horn |
400 |
284 |
Två förgyllda lampetter skurna i trä |
100 |
285 |
Mindre spegel, ca 1960, teak |
100 |
286 |
Mannekängspegel, h 160 cm |
400 |
287 |
Oljemålning, otydligt signerad, vinter, 74x89 cm |
400 |
288 |
Två kristallystrar, empirmodell, strass, h 46 cm |
600 |
289 |
Förgylld stilspegel, l 115 cm |
500 |
290 |
Tre delar engelskt porslin |
200 |
291 |
Pampig chiffonjé, ca 1870, rik intarsia, h 152 cm |
2200 |
292 |
Sengustaviansk stilbyrå, tidigt 1900-tal, l 88 cm |
800 |
293 |
Två sengustavianska stilstolar |
500 |
294 |
Satsbord, mahogny |
200 |
295 |
Två tavlor med bilar, gjorda i metall |
400 |
296 |
Stort linnebord |
600 |
297 |
Gitarr, Almirey, 12 strängar |
600 |
298 |
Engelsk taklampa, 6 ljusarmar |
600 |
299 |
Två hallampor med blyglas |
300 |
300 |
Taklampa, ca 1950, h 68 cm |
200 |
301 |
Malmkrona, ca 1940 |
300 |
302 |
Handknuten matta, persisk, blomfigural, 300x203 cm |
2400 |
303 |
Handknuten matta, persisk Baktiari, figural, 315x220 cm |
4000 |
304 |
Handknuten kinamatta, 330x215 cm |
600 |
305 |
Handknuten matta, Bidjar, figural, har kostat 11500 kr |
2400 |
306 |
Handknuten matta, persisk Kirman medaljong, 315x200 cm |
1800 |
307 |
Handknuten matta med silkesinslag 275x180 cm |
1200 |
308 |
Äldre handknuten persisk matta, 300x230 cm |
1000 |
309 |
Handknuten matta, persisk shiraz, medaljong, 260x170 cm |
1200 |
310 |
Handknuten matta, Afgahn, 215x152 cm |
600 |
311 |
Handknuten matta, persisk Hamadan, 230x140 cm |
600 |
312 |
Handknuten matta, Shiraz, figural, 190x120 cm |
1000 |
313 |
Handknuten matta, persisk Afshar, 225x127 cm |
800 |
314 |
Handknuten matta, persisk Shiraz, 150x105 cm |
400 |
315 |
Handknuten matta, Gabbehmatta, 150x86 cm |
300 |
316 |
Handknuten matta, persik Quasqai, 154x105 cm |
400 |
317 |
Handknuten kinamatta, 220x138 cm |
400 |
318 |
Handknuten matta, Buhkara, 174x127 cm |
400 |
319 |
Handknuten matta, Buhkara, 200x127 cm |
400 |
320 |
Handknuten matta, Buhkara, 156x98 cm |
400 |
321 |
Handknuten matta, Buhkara, 156x98 cm |
400 |
322 |
Handknuten matta, 155x100 cm |
400 |
323 |
Handknuten kinamatta, 270x153 cm |
600 |
324 |
Bordlampa, brännförgylld brons samt kinesiskt porslin, 1800-tal, h 55 cm |
800 |
325 |
Bordsur i brännförgylld och patinerad brons, empir, 1800-talets andra del, h 38 cm |
2400 |
326 |
Bordlampa i brännförgylld brons, 1800-tal, h 47 cm |
800 |
327 |
J Rosengren, olja, gård vid kusten, 70x100 cm |
600 |
328 |
Gustaviansk stilbyrå, stora modellen, marmorskiva samt vacker intarsia och bronser, l 112 cm |
2800 |
329 |
Fem jultallrikar, Arabia |
200 |
330 |
Två ljusstakar, empir, sent 1800-tal, brännförgylld och patinerad brons, h 23 cm |
1600 |
331 |
Skrivställ i brännförgylld brons, 1800-tal, h 15 cm |
800 |
332 |
Lampfot, brännförgylld och patinerad brons, empirstil, sekelskiftet, h 72 cm |
1600 |
333 |
Kinesiskt rökelsekar, 1800-tal, l 23 cm |
1000 |
334 |
Gehard Wihlborg 75, olja, interiör, 78x60 cm |
3000 |
335 |
Sju jultallrikar, B&G, 1921, 1924, 1916, 1920, 1923, 1919, 1908 |
400 |
336 |
Två brännförgyllda kandelabrar, rokokostil, 1800-tal, h 20 cm |
1600 |
337 |
Två pidestaler med marmorskivor |
500 |
338 |
Två rikt skurna karmstolar, rokokostil, 1800-tal |
1000 |
339 |
J Rosengren, olja, gård i landskap, 54x63 cm |
800 |
340 |
Gustaviansk stilbyrå med marmorskiva och bronser, l 92 cm |
1600 |
341 |
Rokokostilbyrå, stora modellen, marmorskiva samt vacker intarsia och beslag, l 94 cm |
2600 |
342 |
Pelarbord 1880 |
300 |
343 |
Barnsäng/bänk, originalmålad 1796?, l 90 cm |
800 |
344 |
Kristallkrona, hallmodell, d 42 cm |
400 |
345 |
Kristallkrona, hallmodell, d 43 cm |
500 |
346 |
Kristallkrona, hallmodell, h 74 cm |
600 |
347 |
Kristallkrona, hallmodell, strassprismor, d 52 cm |
400 |
348 |
Kristallkrona, hallmodell, d 28 cm |
400 |
349 |
Kristallkrona, empirmodell, hallmodell, d 46 cm |
800 |
350 |
Kristallkrona, boll, h 34 cm |
800 |
351 |
Kristallkrona, hallmodell, d 44 cm |
300 |
352 |
Kristallkrona, hallmodell, d 44 cm |
300 |
353 |
Kristallkrona, hallmodell, plym |
400 |
354 |
Kristallkrona, hallmodell, empirmodell, d 34 cm |
500 |
355 |
Oscariansk kristallkrona, 1800-tal, h 90 cm |
3000 |
356 |
Kristallkrona, barockmodell, 6 ljusarmar, h 95 cm |
1400 |
357 |
Kristallkrona, 1800-tal, h 76 cm |
1600 |
358 |
Taklampa, art deco, d 50 cm |
300 |
359 |
Malmkrona, 6 ljusarmar, h 92 cm |
300 |
360 |
Snäckskalslampa, troligen Verner Panton, d 65 cm |
800 |
361 |
Kristallkrona, barockmodell, 5 ljusarmar, h 84 cm |
600 |
362 |
Två taklampor, Orrefors |
200 |
363 |
Kristallkrona, empiremodell, 6 ljusarmar, strassprismor, h 86 cm |
1800 |
364 |
Kristallkrona, barockmodell, h 73 cm |
500 |
365 |
Kristallkrona, hallmodell |
400 |
366 |
Två taklampor ca 1960 |
300 |
367 |
Hallampa, blyglas, h 53 cm |
100 |
368 |
Kj-stilampel, h 65 cm |
300 |
369 |
Taklampa, glas, 60-tal |
100 |
370 |
Hängfotogenlampa, el |
100 |
371 |
Kristallkrona, avlång, 60-tal |
400 |
372 |
Taklampa, Orrefors, ca 1950 |
200 |
373 |
Hängfotogenlampa, 1800-tal, h 104 cm |
100 |
374 |
Mindre lampa med prismor, ca 1920 |
400 |
375 |
Stor malmkrona |
100 |
376 |
Kökslampa, ca 1930 |
100 |
377 |
Kristallkrona för levande ljus, Skultuna bruk, h 72 cm |
800 |
378 |
Kristallkrona, gjutet bronsstome, barockmodell |
3600 |
379 |
Pampig tiffany-lampa, d 66 cm |
1600 |
380 |
Empirampel, sekelskiftet, glasskål, 5 ljusarmar |
800 |
381 |
Malmkrona, 1700-tal, 8 ljusarmar, helt gjuten¨ |
5000 |
382 |
Hängfotogenlampa, majolika, 6 ljusarmar, h 110 cm |
500 |
383 |
Kristallkrona, barockmodell, 5 ljusarmar |
600 |
384 |
Kristallkrona, barockmodell, 5 ljusarmar, slipade prismor, h 78 cm |
800 |
385 |
Modern kristallkrona, d 65 cm, h 68 cm |
800 |
386 |
Taklampa, art deco, ca 1930, d 45 cm, h 66 cm |
1200 |
387 |
Större kristallkrona, Drottningsholmsmodell, h 105 cm |
600 |
388 |
Två kopparbaljor, h 35 cm |
300 |
389 |
Två öronlappsfåtöljer, rokokostil, djuphäftade |
2400 |
390 |
Liten stilbyrå med marmorskiva |
400 |
391 |
A Nilsson, olja, Bohuslän, 63x95 cm |
600 |
392 |
Två stilfåtöljer |
500 |
393 |
Soffbord med kakelplattor |
100 |
394 |
Otydligt signerad oljemålning, landskap med människor, 80x59 cm |
800 |
395 |
Engelsk oljemålning, otydligt signerad, landskap, 1800-tal, 54x36 cm |
600 |
396 |
Akvarell, engelsk, sekelskiftet, hamninlopp, 28x36 cm |
800 |
397 |
Oljemålning, franskt landskap, otydligt signerad, 50x60 cm |
600 |
398 |
Engelsk olja, 1800-tal, stilleben, otydligt signerad, 60x48 cm |
800 |
399 |
Cape di monte, lockurna, h 43 cm |
300 |
400 |
Stor stilrokokobyrå med vacker intarsia samt bronsbeslag, l 105 cm |
2400 |
401 |
Stilrokokobord med intarsia och bronser, l 65 cm |
600 |
402 |
Stilrokokobord med intarsia och bronser, l 90 cm |
600 |
403 |
Två öronlappsfåtöljer i brunt skinn, engelsk stil, djuphäftade, h 105 cm |
4000 |
404 |
Förgylld skuren golvlampa med skärm |
600 |
405 |
Skupin, olja, stilleben, 80x63 cm |
600 |
406 |
Vitrinskåp samt två stolar, idegran, skinn i stolarna |
600 |
407 |
Två bordlampor, Orrefors |
400 |
408 |
S-G-SON 430715 5079, olja, sagomotiv, 75x60 cm |
800 |
409 |
A. WIEGM..., olja, damer i interiör, 60x64 cm |
600 |
410 |
Förgylld spegel, h 74 cm |
200 |
411 |
Oljemålning, valpar, otydligt signerad, 21x30 cm |
300 |
412 |
Ebbe Höglund, olja, flamenco, 90x70 cm |
800 |
413 |
Golvlampa, ca 1960, h 130 cm |
300 |
414 |
Gilbert Von Kanal Borestling 1926, kanalmotiv, 104x69 cm |
400 |
415 |
Tre dekorativa vaser, h 36 cm |
300 |
416 |
Rokokostilbyrå med marmorskiva samt vacker intarsia och bronser, skivan lagad, b 85 cm |
1000 |
417 |
Två nyrokokostolar, ca 1880 |
300 |
418 |
Stilbyrå med marmorskiva samt intarsia, 7 lådor, h 110 cm |
1200 |
419 |
Golvlampa, ca 1960, h 140 cm |
400 |
420 |
Damskrivbord, ca 1880, överhylla, valnötsrot/mahogny, l 105 cm |
1000 |
421 |
Allmogepall, 1800-tal, rikt skuren, h 35 cm |
200 |
422 |
Golvlampa, ca 1960, h 140 cm |
400 |
423 |
Två stilstolar, Louise XVI |
300 |
424 |
Stilbord, Japan, massa, d 45 cm |
200 |
425 |
Snedklaff, 1700-tal, ek, trappstegsinredning |
800 |
426 |
Tre delar, KD, Blå blomst |
200 |
427 |
Fyra mässingskandelabrar, bl a 7 armade |
300 |
428 |
Statyett, alabaster/marmor, 1800-tal, flicka, h 48 cm |
1400 |
429 |
Skulptur, tidigt 1900-tal, byst, h 16 cm |
400 |
430 |
Skulptur stående på träsockel, ängel, h 27 cm |
400 |
431 |
Bronsstatyett, häst, ca 1920, l 24 cm |
600 |
432 |
Ola Andersson, målad Torso, signerad i botten, h 34 cm |
1000 |
433 |
Två snarlika pidestaler, h 100 cm |
300 |
434 |
Chiffonjé, engelsk stil, h 142 cm, mahogny |
800 |
435 |
Två engelska bordlampor, h 38 cm |
400 |
436 |
Stor zinkbalja, l 76 cm |
100 |
437 |
Spinnrock, vackert målad |
200 |
438 |
Bordlampa, fotogenmodell, h 80 cm |
400 |
439 |
Två bordlampor, konstglas, Orrefors, h 55 cm |
800 |
440 |
Stor zinkbalja, 64 cm |
100 |
441 |
Två vaser i porslin med brännförgyllda bronser, h 36 cm, 1800-tal |
400 |
442 |
Bordlampa med fåglar, porslin, otydliga stämplar, h 50 cm |
400 |
443 |
Bordlampa med motiv, KD, h 63 cm |
500 |
444 |
Spegel, ca 1950 |
200 |
445 |
Nyrokokosoffa, djuphäftad, ca 1870, l 170 cm |
1000 |
446 |
Två bordlampor, Kina, family vert, h 70 cm |
800 |
447 |
Byrå, 1880, mahogny, 5 lådor |
600 |
448 |
Fyra delar B&G, Blå måsen |
200 |
449 |
Soppterrin med underfat, GB, Wexiöguld, l 30 cm |
600 |
450 |
Två vaser i fattmanssilver, h 25 cm |
200 |
451 |
Sekretär med rullklaff, vacker intarsia bronsbeslag |
1400 |
452 |
Bordlampa i porslin, skärm i litofani, otydliga stämplar, h 50 cm |
600 |
453 |
Figur i porslin, 1800-tal, Maria med Jesusbarnet, h 44 cm |
400 |
454 |
Stor ägghöna, l 26 cm |
400 |
455 |
Kruka, Rörstrand, majolika, h 18 cm |
400 |
456 |
Bordlampa med figurer, porslin, Schierholz?, h 40 cm |
600 |
457 |
Köksstege, crome |
100 |
458 |
Stor zinkbalja, 75 cm |
100 |
459 |
Köksstege, crome |
100 |
460 |
Två zinkbaljor, l 57 cm |
100 |
461 |
Stor zinkbalja, 76 cm |
100 |
462 |
Engelskt stop i form av gubbe, h 28 cm |
200 |
463 |
Jardinär, majolika, 1800-tal, l 38 cm |
400 |
464 |
Bordsfotogenlampa, 1800-tal, h 43 cm |
200 |
465 |
Elva delar med Rosenthal |
200 |
466 |
Sekretär, rokokostil |
500 |
467 |
Två engelska bordlampor, h 50 cm |
400 |
468 |
Byrå, 1870, nyrokoko, valnötsrot, h 100 cm |
500 |
469 |
Valfrid Nelson, två oljemålningar |
300 |
470 |
Två nyrokokostolar samt bord |
300 |
471 |
Nio lito, bl a J Fågelqvist |
600 |
472 |
Skuren buffé, bildhuggeriarbete, l 158 cm |
800 |
473 |
Sex gustavianska stilstolar, Axet |
800 |
474 |
Fyra nyrokokostolar samt pelarbordbord nyrokoko |
800 |
475 |
Golvlampa, mässing |
300 |
476 |
Silverkista, mahogny |
500 |
477 |
Svart resekoffert, tidigt 1900-tal |
400 |
478 |
Golvlampa, Kurt Olsson, ca 1950 |
500 |
479 |
Bertil Gadö 45, akvarell, fyrskepp i Malmö, 43x58 cm |
400 |
480 |
Ulrika Hydman Valien, lito 315/1600, modern, 60x75 cm |
800 |
481 |
Två trädgårdskarmstolar, 60-tal |
300 |
482 |
Nattduksbord med marmorskiva, ca 1910, h 79 cm |
300 |
483 |
Emmafåtölj |
300 |
484 |
Soffa, ca 1880, l 176 cm |
400 |
485 |
Amerikakoffert |
200 |
486 |
Två nattduksbord samt byrå, ca 1950 |
300 |
487 |
Golvlampa mässing, 3 ljusarmar, h 140 cm |
300 |
488 |
Amerikansk gungstol |
400 |
489 |
Köksbord, perstorpsplatta, ca 1960 |
100 |
490 |
Telefonbänk, engelsk stil, l 80 cm |
200 |
491 |
Sex oljemålningar |
100 |
492 |
Allt på bilden |
100 |
493 |
Kurbitzmålat syskrin på höga ben, h 62 cm |
200 |
494 |
Allmogemålat hörnskåp, tidigt 1800-tal, h 145 cm |
400 |
495 |
Större kopparbalja samt blombord i koppar, h 62 cm |
300 |
496 |
Gungstol |
300 |
497 |
Två emmafåtöljer |
400 |
498 |
Två nyrokokostolar, vackert skurna |
300 |
499 |
Tolv lampetter i mässing, en del med prismor |
400 |
500 |
Vacker soffa 1880, rikt skuren, l 138 cm |
500 |
501 |
Två nattduksbord |
200 |
502 |
Soffbord, 1880, mahogny, rikt skuret, l 98 cm |
500 |
503 |
Salskåp, tidigt 1800-tal, vackert målat med blommor, h 180 cm |
500 |
504 |
Parti med krukor |
100 |
505 |
Barskåp, Kina, rikt skuret, h 92 cm |
400 |
506 |
Bord 1880 samt två björkstolar, Karl Johan |
400 |
507 |
Stilrokokobyrå med intarsia samt marmorskiva, l 82 cm |
800 |
508 |
Två malmkronor |
300 |
509 |
Gustaviansk stilbyrå med marmorskiva samt intarsia och bronser, l 80 cm |
600 |
510 |
Sju oljemålningar, bl a Åke Wickström |
400 |
511 |
Sex oljemålningar |
400 |
512 |
Salongssoffa, gustaviansk stil, vackert skuren, l 200 cm |
800 |
513 |
Två stolar samt bord, gustaviansk stil |
600 |
514 |
Förgylld spegel, rokokostil, h 108 cm |
400 |
515 |
Servisdelar, Rörstrand, Halda, 31 delar |
300 |
516 |
Fek kopparkittlar + koppartunna |
300 |
517 |
Matgrupp, bondrokoko, ca 1920, ek, 8 stolar, 2 karmstolar, stort bord, 2 mindre bord, buffé samt silverkista |
2000 |
518 |
Matservis, 56 delar |
400 |
519 |
Två stilstolar samt byrå |
500 |
520 |
Två snarlika karmstolar, rokokostil |
600 |
521 |
Två gustavianska stilstolar samt engelskt bord |
400 |
522 |
Sex nyrokokostolar, 1800-tal |
800 |
523 |
Konsoll med överhylla, smide, marmorskiva, h 205 cm |
500 |
524 |
Förgylld spegel, rokokostil, h 118 cm |
500 |
525 |
Vacker förgylld konsoll med marmorskiva, rokokostil, l 92 cm |
600 |
526 |
Karmstolar, rokokostil, rikt skurna |
600 |
527 |
Modern golvlampa, h 140 cm |
100 |
528 |
Karmstolar, rokokostil, rikt skurna |
600 |
529 |
Två baljfåtöljer, rokokostil, ca 1910 |
1800 |
530 |
Golvlampa, Kurt Olsson, h 180 cm |
400 |
531 |
Förgylld spegel, rokokostil, h 105 cm |
400 |
532 |
Åtta oljemålningar, bl a Gotthard Sandberg |
400 |
533 |
Två emmafåtöljer, gul plysch |
600 |
534 |
Emmasoffa, 1880 |
400 |
535 |
Fem röda krukor i keramik |
300 |
536 |
Öronlappsfåtölj, ca 1950 |
400 |
537 |
Golvlampa, smide, h 122 cm |
300 |
538 |
Hallmöbel i teak |
200 |
539 |
Sekretär, teak, ca 1960, h 98 cm |
500 |
540 |
Golvlampa ca 1950, h 159 cm |
500 |
541 |
Hörnvitrinskåp, mahogny, rokokostil |
300 |
542 |
Skänk, teak, ca 1960, l 170 cm |
800 |
543 |
Bord med lådor, teak, ca 1960, l 75 cm |
300 |
544 |
Mindre teakbyrå, ca 1960 |
200 |
545 |
Matservis, ca 70 delar |
400 |
546 |
Matgrupp, ca 1960, teak, bord samt 4 stolar |
500 |
547 |
Två karmstolar, ca 1960, dansk design, palisander |
1200 |
548 |
Matgrupp, NK, mahogny, ca 1940, 8 stolar, bord, skiva |
800 |
549 |
Sidebord i teak, ca 1960, l 150 cm |
1000 |
550 |
Skåp, ca 1960, teak, sålt på Hedbergs i Vinslöv, h 140 cm |
1200 |
551 |
Allt konstglas i bokhyllan |
300 |
552 |
Bokhylla, teak, ca 1960, l 118 cm |
500 |
553 |
Hallmöbel i teak, spegel + byrå |
400 |
554 |
Modern golvlampa, h 135 cm |
600 |
555 |
Bokhylla, teak, ca 1960, h 170 cm |
400 |
556 |
Fyra gedigna kopparformar |
400 |
557 |
Hylla + nattduksbord, teak, ca 1960 |
300 |
558 |
Bord, ca 1960?, Bruno Mathsson?, d 125 cm |
800 |
559 |
Soffbord, ca 1960, dansk design |
600 |
560 |
Soffbord med motiv på bordskivan, Yellow Cab New York, l 123 cm |
600 |
561 |
Bokskåp, ca 1930, björk, h 144 cm |
800 |
562 |
Större koppargryta, h 38 cm |
200 |
563 |
Stilbyrå, Louise Seize, vacker intarsia och bronser, l 88 cm |
800 |
564 |
Skrivbord, björk, chippendale, l 138 cm, ca 1930 |
800 |
565 |
Skrivbordsfåtölj, ca 1940 |
400 |
566 |
Större skrivbord, björk, ca 1930, l 150 cm |
600 |
567 |
Bokhylla, chippendale, björk, l 146 cm |
500 |
568 |
Stilrokokobyrå, intarsia och bronser |
500 |
569 |
Trästege |
200 |
570 |
Äldre trästege, 4 steg |
100 |
571 |
Bokhylla idegran, l 106 cm |
400 |
572 |
Avlutad lavoar, 1800-tal |
200 |
573 |
Byrå 1880, mahogny |
300 |
574 |
Cafébord, 1800-tal?, gjutet, d 65 cm |
500 |
575 |
Två öronlappsfåtöljer, ca 1950, h 104 cm |
600 |
576 |
Gjuten trädgårdsgrupp, tre stolar samt bord |
800 |
577 |
Två nyrokofåtöljer, djuphäftade |
800 |
578 |
Klaffbord, furu, 1800-tal |
300 |
579 |
Golfvagn med klubbor |
100 |
580 |
Cykel, Crescent |
300 |
581 |
Damcykel, Crescent |
200 |
582 |
Stor fyndvagn |
600 |
583 |
Sex vita nyrokokostolar, ny flätning, renoverade 2006 |
800 |
584 |
Amreikakoffert |
100 |
585 |
Fyra stolar Louise XVI, rikt skurna |
800 |
586 |
Två golfset, ett med vagn |
400 |
587 |
Sex oljemålningar på väggen |
300 |
588 |
Matgrupp, 4 stolar, karmstol, bord, vitrinskåp, 2 skivor |
800 |
589 |
Karmstol, rokokostil + byrå |
400 |
590 |
Rodmaskin |
200 |
591 |
Gammalt bärok |
100 |
592 |
Spjut + två knivar |
300 |
593 |
Matgrupp, engelsk stil, mahogny, 9 stolar, bord, 2 skivor |
600 |
594 |
Tre äldre taklampor, mässing/koppar |
400 |
595 |
Matgrupp, mahogny, bord, 6 stolar, bord, 3 skivor, högskåp, engelsk stil |
1000 |
596 |
Två mangelkorgar |
100 |
597 |
Fåtölj, ca 1960, signerad OPI |
600 |
598 |
Serveringsvagn/bord, mahogny |
200 |
599 |
Modeern skinnsoffa, l 214 cm |
1200 |
600 |
Sex oljemålningar |
300 |
601 |
Matrumsskåp, gustaviansk stil, h 195 cm |
600 |
602 |
Två korgar |
100 |
603 |
Matgrupp ek, ca 1940, skulpterat bord + 6 stolar |
400 |
604 |
Tre taklampor, bla kristallkrona |
400 |
605 |
Åtta stolar nyrenässansstil |
100 |
606 |
Matrumsskåp, mahogny, rokokostil |
800 |
607 |
Nyrokokosoffa |
500 |
608 |
Salskåp, gustaviansk stil, h 160 cm |
200 |
609 |
Fåtölj med vipp-funktion |
400 |
610 |
Matrumsbord, rokokostil, 3 skivor med sarg, mahogny |
600 |
611 |
Bord, rokokostil, ca 1920, ek |
200 |
612 |
Äldre trästege, 8 steg |
200 |
613 |
Åtta lito och moderna oljor |
200 |
614 |
Gustavianskt stilhörnskåp, h 185 cm |
200 |
615 |
Matgrupp i ek, ca 1930, bord samt 6 stolar |
300 |
616 |
Sex litografier |
300 |
617 |
Stilbyrå med spegel, ek |
300 |
618 |
Två lito |
200 |
619 |
Allt på buffén, parti |
100 |
620 |
Gustaviansk stilskänk, l 180 cm |
200 |
621 |
Öronlappsfåtölj, rokokostil |
1000 |
622 |
Öronlappsfåtölj, rokokostil |
1000 |
623 |
Matgrupp, nyrokoko, bord samt 4 stolar |
400 |
624 |
Soffa, ca 1860, rokokostil |
400 |
625 |
Hängvitrinskåp, 1800-tal |
200 |
626 |
Två bord, ca 1940 |
300 |
627 |
Salskåp, ca 1950 |
300 |
628 |
Skuret soffbord, kinesisk stil |
200 |
629 |
Tre moderna taklampor |
800 |
630 |
Soffa + fåtölj, ca 1930 |
800 |
631 |
Nio oljemålningar |
300 |
632 |
Furubyrå |
100 |
633 |
Soffgrupp, jugend, ek, soffa, fåtölj, 4 stolar |
500 |
634 |
Två fåtöljer, chesterfield |
600 |
635 |
Soffbord samt två lampbord, mahogny, gott skick |
100 |
636 |
Bord, ca 1960, Perstorpsplatta |
100 |
637 |
Gustaviansk stilbyrå, furu |
100 |
638 |
Sekretär i mahogny |
300 |
639 |
Tre nyrokokostolar |
100 |
640 |
Tre gustavianska stilstolar |
100 |
641 |
Parti diverse, bl a Meissen, Karraffer mm |
500 |
642 |
Två moderna taklampor, har kostat 2450 kr/st |
600 |
643 |
Tre moderna taklampor, har kostat 2450 kr/st |
800 |
644 |
Fyra allmogestolar, tidigt 1800-tal, pluggade |
800 |
645 |
Två byråar, ca 1960 |
200 |
646 |
10 st teckningar, ramade, 1800-tal |
300 |
647 |
Sittgrupp i rotting, soffa, 3 fåtöljer, bord, hylla, avlastningsbord |
1200 |
648 |
Gjuten parkbänk med ormbunksblad |
1400 |
649 |
Bonboniär, Rosenthal, Sans Souci, d 13 cm |
200 |
650 |
Bordlampa, majolika, Rörstrand, h 68 cm |
400 |
651 |
Kinesisk vas, Canton, 1800-tal, h 32 cm |
800 |
652 |
Två tennljusstakar, sengustaviansk stil, Stockholm R6, F Santesson, h 27 cm |
800 |
653 |
Tomte med lykta terracotta, ca 1940, h 42 cm |
400 |
654 |
Bordlampa, Kina, 1800-tal, h 55 cm |
600 |
655 |
Soffbord nyrokoko, mahogny, l 100 cm |
400 |
656 |
Soffgrupp, chesterfield, soffa (3:a) samt två fåtöljer, har kostat 38000 kr, brunt skinn, gott skick! |
6000 |
657 |
Smidesbord |
200 |
658 |
Biblioteksur, tidigt 1900-tal, l 66 cm |
600 |
659 |
Fyra nyrokokostolar |
100 |
660 |
Ivan Jordell, krita |
100 |
661 |
Vitrinskåp |
100 |
662 |
Radiogrammofon, teak |
100 |
663 |
Spegel, ca 1930 |
300 |
664 |
Herrarmbandsur, 9 st äldre |
500 |
665 |
Herrfickur, Omega, äkta silver |
400 |
666 |
Tre herrfickur samt damfickur |
400 |
667 |
Klockgömma samt två pluntor |
200 |
668 |
Miniatyrmålning i benram |
300 |
669 |
Diverse silverobjekt, 5 delar, total vikt 215 g |
200 |
670 |
50 kr, 10 kr, 90% silverhalt, vikt 152 g |
400 |
671 |
Två mynt 200 kr, 4 mynt 100 kr |
600 |
672 |
Silversmycken, vikt 279 g |
300 |
673 |
Silvermynt, 40%- & 60%, vikt 200 g |
200 |
674 |
Amerikanska silverdollar, 206 g |
400 |
675 |
Amerikanska förgyllda dollar, tre kassetter |
600 |
676 |
Samlingssatser med Euromynt, olika länder, ca 4 euro i varje, 16 satser |
400 |
677 |
Samling med mynt, Europa |
300 |
678 |
Myntlåda |
300 |
679 |
Silvermynt, 40% silverhalt, vikt 551 g |
600 |
680 |
Låda med nysilver |
200 |
681 |
Allt på bilden |
100 |
682 |
Bokskåp, jugend, mahogny, l 140 cm |
2200 |
683 |
Pall, nyrokoko |
200 |
684 |
Stor fyndvagn |
800 |
685 |
Stor fyndvagn |
800 |
686 |
Två skulpterade masker, hattar, bummerang, figurer mm |
400 |
687 |
Bokhylla, teak |
400 |
688 |
Platt-tv, Samsung 32" |
500 |
689 |
Platt-tv, Philips 32" |
500 |
690 |
Alla bijouterier på hyllan |
300 |
691 |
Två mässingslampetter, 1800-tal |
100 |
692 |
Lampett, troligen Orrefors, ca 1950 |
100 |
693 |
Matservis, Pirkenhammer, 62 delar |
500 |
694 |
Kristallglasservis, Orrefors, ca 70 delar |
400 |
695 |
Takampel, empire, ca 1840, mässing |
800 |
696 |
Oljemålning, Komstad, gård |
100 |
697 |
Oljemålning, interiör, otydligt signerad |
1000 |
698 |
Servis, Orrefors, glas, ca 40 delar |
200 |
699 |
Stor keramikurna, tysk |
300 |