Objektlista - Kvalitetsauktion KVALITETSAUKTION 2015-08-02
Utrop Nr Beskrivning Utropspris
1 Tre fåglar, ENS, h 14 cm 300
2 Fyra vaser, KD samt tre fat KD 400
3 Fyra figurer, KD/B&G, l 12 cm 300
4 Skål med hönor, Gefle, l 21 cm 100
5 Större vas samt figur, LLadro, h 28 cm 400
6 Två figurer, KD, h 17 cm 500
7 Parianfigur, GB, ej rädd, h 25 cm 400
8 Tre delar porslin, KD, figurer mm, h 18 cm 600
9 Figur, Dahl Jensen, flicka med hund, nr 1085, h 21 cm 800
10 Jultallrik, KD, 1951 400
11 Två jultallrikar, B&G, 46, 27 200
12 Två jultallrikar, KD, 19,28 300
13 Tre jultallrikar, KD, 57, 60, 61 200
14 Jultallrikar, KD, 63-69 200
15 Fyra delar Meissen, Lökmönstert 600
16 Jardinär, Dresden, l 25 cm 400
17 Reseur, mekaniskt, L´EPEE France, h 17 cm 800
18 Figur, Wallendorf, flicka, h 26 cm 400
19 Figur Schaubach, flicka med hind, h 23 cm 400
20 Figur, flicka med hund, Gerold, 50-tal, h 28 cm 500
21 Figur, Wallendorf, flicka på häst, h 24 cm 600
22 Stor figur, Wallendorf, ballerina, h 26 cm 600
23 Gunnar Nylund, Rörstrand, keramikräv, l 33 cm 600
24 Vas Uppsala Ekeby, Marie Simmulsen, h 25 cm 200
25 Två figurer, Hummel, h 13 cm 200
26 Lisa Larsson, katt, l 34 cm 800
27 Figur, GB, Lisa Larsson, Lapp, h 14 cm 200
28 Lisa Larsson, GB, Pelle 700
29 Vicke Lindstrand, UE, keramikelefant, h 27 cm 400
30 Remmare, 12 st, Gullaskruf, h 20 cm 1000
31 Elva mindre remmare, Gullaskuf, h 12 cm 600
32 Josef Ekberg, skål samt två ljusstakar, GB, l 34 cm 800
33 Mortel + spann, Skultuna bruk, h 14 cm 200
34 Tre delar, B&G, blå måsen, d 26 cm 400
35 Stort kakfat, B&G, blå måsen, d 25 cm 300
36 Kaffeservis, tre delar, B&G, blå måsen, h 22 cm 400
37 Terrin, B&G, blå måsen, d 20 cm 400
38 Delfinskål, B&G, blå måsen, d 14 cm 400
39 Två helblonda skålar, KD, Musselmalet, d 21 cm, nr 1018 samt 1023 1000
40 Kaffeservis, KD, Musselmalet, helblond, nr 1035 2400
41 Skål på fot, KD, Musselmalet helblond, nr 1020, d 21 cm 800
42 Två ljusstakar, KD, Musselmalet, nr 15, h 23 cm 1800
43 Två vaser, KD, Musselmalet, helblonda, h 12 cm 600
44 Grädde + socker, KD, Musselmalet, Helblond, nr 1113 samt 1032 1000
45 Kakfat, mindre 8 fat, 2 ljusmanschetter, KD, Musselmalet, helblond, d 26 cm 1000
46 Tolv assietter, KD, Musselmalet, helblonda, d 18 cm, nr 1087 1600
47 Salt & peppar, KD, Musselmalet, h 8 cm 300
48 Tre delar Blå måsen, h 23 cm 200
49 Två karaffer, kristall, 1800-tal, h 27 cm 600
50 Två ljusstakar i glas, Murano, h 27 cm 800
51 Tre svanar I GLAS, Murano, h 28 cm 500
52 Etsad vas, Orrefors, Sven Palmqvist, h 23 cm 400
53 Två konstglasvaser, Bl a Kjell Engman, h 18 cm 200
54 Överfångsvas, tidigt 1900-tal, otydligt signerad, h 15 cm, gul/röd 800
55 Överfångsvas, tidigt 1900-tal, otydligt signerad, h 15 cm, Lila/blå/svart 1200
56 Tapio Wirkala, kantarellvas, h 13 cm 200
57 Vicke Lindstrand, Orrefors, konstglasskål, h 9 cm 200
58 Ulrika Hydman Valien, Kostaboda, skål Tulipa, h 22 cm 300
59 Tre brevpressar i glas 100
60 Glasögon, design sigvard Bernadotte, 60-tal 200
61 Herrklocka i guld, 18 k, Tissot 1600
62 Damfickur, guld 14 k, vikt 20 g 600
63 Herrklocka, guld 18 k, Ulf Unelind 2000
64 Armband, äkta silver, X-länk med stav, vikt 48 g 400
65 Halsband samt två armband, äkta silver 300
66 Herrarmbandsur, guld 18 k, Tissot 1800
67 Damarmbandsur i guld, 18 k, Tissot 1800
68 Rosettring i guld, 18 k, rosenstenar, ca 1 karat 2400
69 Gedigen klackring med Turmalin, guld 18 k, vikt 17 g 6000
70 Klackring i guld med sten, 18 k, ny!, VIKT 3 G 2200
71 Örhängen i guld, 18 k, ca 2 g 800
72 Örhängen i guld, 18 k, ca 2 g 800
73 Briljantring, vitguld 18 k, 5 briljanter ca 0,15 karat, vikt 3 g 2200
74 Två guldörhängen med came´er, 18 k 800
75 Vitguldshjärta med briljant, 18 k 800
76 Vitguldskedja med hänge, 18 k, vikt 3 g 1800
77 Guldhänge, 18 k, kedja i förgyllt silver 600
78 Briljantring i vitguld, 18 k, solitär 0,18 karat 2400
79 Briljantring i vitguld, 18 k, solitär 0,12 karat 1800
80 Guldarmband, Bismark, 18 k, vikt 13 g 3000
81 Herrarmbandsur i guld, 18 k, Repco Watch automatic 21 rubis, vikt total vikt 44 g 4000
82 Guldkedja med hänge, 18 k, vikt 3 g 1000
83 Vitguldsbrosch med briljanter och rubiner, 18 k, vikt 9 g 4000
84 Guldkedja samt hänge med pärla, 18 k, vikt ca 3 g 1000
85 Sex bruna krus, Höganäs 300
86 Två kristallglasvaser, h 40 cm 400
87 Engelsk bordsplatå i äkta silver, 1800-tal, vikt 1200 g, l 40 cm 3000
88 Skål med kristallinsats, n.s., d 23 cm 300
89 Tre delar nysilver, ljusstakar samt skål, d 26 cm 400
90 Skål med kristallinsats, n.s., d 24 cm 400
91 Kaffeservis, n.s., 3 delar samt 2 ljusstakar n.s., h 28 cm 600
92 Två ljusstakar, äkta silver, vikt 398 g 1000
93 Cigarettetui samt gräddsnipa, äkta silver, vikt 174 g 500
94 Två ljusstakar, äkta silver, vikt 416 g, buckla på livet 500
95 Två ljusstakar, äkta silver, h 7 cm, total vikt 280 g 500
96 Fyra miniatyrer, 1800-tal, h 14 cm 1200
97 Samling med dosor i porslin, 5 st, l 19 cm, Ilmenau m fl 400
98 Två skålar Rosenthal, genombrutna, d 20 cm 300
99 Bronsskulptur, dansande man, 1800-tal, h 16 cm 800
100 Brevpress i brons, hund, l 13 cm 400
101 Dosa med porslinsmålning och lock i brännförgylld brons, 1800-tal, d 9 cm 600
102 Skrin, japanskt lackarbete + 3 miniatyrer 600
103 Engelsk skål, d 10 cm 800
104 Vinkaraff, 1800-tal, plater, h 25 cm 600
105 Parti med lockdosor, Ilmenau 400
106 Tre ljusstakar, brännförgylld brons, 1800-tal, h 10 cm 1000
107 Fem dosor, porslin samt brons + silverdosa 500
108 Två kubistiska oljemålningar, otydligt signerade 600
109 Fyra oljemålningar 400
110 Ola Andersson, olja, modern, 120x120 cm 1200
111 Hausenkamp, olja, tre graser, 100x100 cm 400
112 Hausenkamp, olja, dansande flickor, 100x80 cm 400
113 Ola Andersson, olja, modern, 100x100 cm 800
114 Hausenkamp, olja, två dansande nymfer, 100x80 cm cm 400
115 Hausenkamp, olja, modell i ateljé, 100x80 cm 400
116 Pluntor samt karaffer, 14 st, glas/kristall 300
117 Platt-tv, LG, 32" 500
118 Allt i skåpet, tre hyllor med porslin mm 300
119 17 st kinesiska keramikfigurer, h 18 cm 600
120 Tretton fåglar bisquieporslin, Svenskt glas, numrerad upplaga, h 14 cm 400
121 Spanska och tyska porslinsfigurer, 14 st, h 21 cm 400
122 Drejskiva på ställning 200
123 Slipade kristallkaraffer, ca 10 st 500
124 Allt glas i vitrinskåpet 200
125 Allt i skåpet 300
126 Sex delar koppar, bla punschkylare 300
127 Åtta delar kristalla, bla Orrefors(Kosta 300
128 Hylla med danskt porslin samt malmkandelabrar 1800-tal 200
129 Iitaala, större skål 200
130 Femton figurer i keramik, bl a Elbogen 300
131 Sex bruna krus, Höganäs 200
132 38 st skinnband 300
133 Allt i vitrinskåpet 100
134 Bokhylla, tre sektioner, jakaranda, ca 1960 600
135 Platt-tv, Panasonic, 40" 400
136 Venetiansk spegel samt två skålar, Flygsfors 300
137 Skrivbordslampa, ca 1920, h 48 cm 300
138 Allt glas på byrån 300
139 Fem bordlystrar med prismor 500
140 Åtta krus samt två äldre pottor 300
141 Samling med saltkar, ca 15 st + div kristall 300
142 Parti med kristall, en del Orrefors, 10 delar 300
143 Pampigt pelarbord, nyrokoko, rikt skuren fot, 1800-tal, l 129 cm 1000
144 Sybord, björk, ca 1930 300
145 Pianopall, empirmodell, l 95 cm 100
146 Golvur, ca 1930, ek, spelverk, h 190 cm 1400
147 Stilvitrinskåp, rokokostil, h 140 cm 800
148 Golvlampa, teak, Kurt Olsson 400
149 Pelarbord, ca 1880 100
150 Två stilstolar, Louise XVI, h 115 cm 500
151 Oljemålning, Altona, 55x63 cm 100
152 Samling med tennobjekt, bägare, kannor mm, 11 delar 600
153 Slagbord, tidigt 1800-tal, dubbla grindar samt nitad skiva, l 118 cm, total skivlängd 165 cm 2400
154 Bord samt fyra stolar, ca 1880 400
155 Figur, LLadro, flickam ed blommor, h 34 cm 400
156 Bordlampa i glas, ca 1930, h 48 cm 300
157 Gustaviansk stilspegel, h 85 cm 300
158 Sengustaviansk stilbyrå med marmorskiva, tidigt 1900-tal, l 88 cm 800
159 Förgylld pidestal med marmorskiva 200
160 Bordlampa, Orrefors, ca 1960, h 54 cm 400
161 Affisch, Edward Much, Millesgården, h 105 cm 100
162 Stor kristallkorg, h 27 cm 300
163 Två elefanter, UE, VL?, h 35 cm 500
164 Konsoll i smide, gedigen, l 135 cm 1400
165 Förgylld pidestal med marmorskiva 200
166 Två sjuarmade malmljusstakar, h 36 cm 200
167 Kruka, majolika, 1800-tal, h 15 cm 400
168 Två barockljusstakar i malm, h 36 cm 300
169 Dekororativ skål/bordsuppsats i mässing, h 36 cm 600
170 Skänk med vitrinöverdel, jugend, ek, h 222 cm 1200
171 Väggklocka, 1880, h 74 cm 400
172 Uppstoppat rådjurshuvud med horn, h 96 cm 800
173 Pampig matservis, ca 90 delar, ca 1910 800
174 Matgrupp, gustaviansk stil, bord samt 6 stolar 1000
175 Två nyklädda emmafåtöljer, förlängda ben, renoveringen kostade 14000 kr 2011 2400
176 Två butlerbord, engelsk stil 500
177 Förgyllt bordsur, 1800-tal, marmorsockel, h 33 cm 1000
178 Stilrokokobyrå med intarsia och bronser, stora modellen, l 96 cm 2400
179 Två vägglystrar i kristall, empirmodell, h 43 cm 400
180 Krucifix, brons samt ek, l 43 cm 300
181 Vas, Kina, h 32 cm 200
182 Stilbyrå med gallerkant i brons, intarsia 600
183 Kopparspann, 1800-tal, h 43 cm 300
184 Satsbord, ca 1930 100
185 Karmstol, rokokostil 300
186 Fåtölj, rokokostil 400
187 Satsbord, rokokostil 300
188 Förgylld pendyl, gustaviansk stil, h 64 cm 600
189 Förgylld pendyl, h 62 cm 400
190 Förgylld pendyl, rokokostil, h 60 cm 500
191 Lodregulator, Gustav Becker, jubileumsverk, rik dekor, h 117 cm 1600
192 Kolonnpidestal, mahogny, h 116 cm 600
193 Engelsk skrivbordslampa, h 70 cm 400
194 Väggur, jugend, l 80 cm 200
195 Stor kopparbalja, d 65 cm 300
196 Stor kopparbalja, d 50 cm 200
197 Stekfat, 1800-tal, porslin, l 43 cm 200
198 Fyra delar blått glas 100
199 Figur, gulaschbaronen, h 13 cm 100
200 Kaffe- & tekanna, Rörstrand, majolika, h 23 cm 400
201 Bälte till paraduniform 300
202 Ingefärakrus, 1700-tal, obetydlig kantnagg, h 15 cm 400
203 Vas, Rörstrand, blommor i relief, lagningar, h 19 cm 100
204 Stekfat, England, 1800-tal, l 55 cm 200
205 Två fåglar, Rörstrand samt Lalique 100
206 Kinesisk vas, h 43 cm 100
207 Glastupp, Murano, h 30 cm 200
208 Brödskärare, äldre, l 32 cm 200
209 Vinkaraff, 1800-tal, h 32 cm 300
210 Tappkrus, Höganäs, h 18 cm 100
211 Jultallrikar, KD, 61-66 200
212 Bordlampa, kinesiskt porslin, h 32 cm 100
213 Järngryta, emaljerad, nyskick + karrott Rörstrand 500
214 Äldre tittapparat med bilder 600
215 Två träskrin med intarsia, l 28 cm 400
216 Låda med frimärken 100
217 Dragspel, 1800-tal 100
218 Platerbricka, l 65 cm 200
219 Album med singlar, Beatles, 28 st 800
220 67 st jultallrikar, KD 800
221 Balansvåg 1800-tal, l 55 cm 100
222 Fat nysilver, l 39 cm 200
223 Äldre balansvåg 200
224 10 st vinglas 200
225 Tretton delar, Iitaala 200
226 Konstglasskål, Kostaboda, Valien?, l 15 cm 100
227 Figur, Royal dux, rokokopar 200
228 Kinesisk väggdekoration med masker i ram, l 43 cm 100
229 Modellbilar, ramade samt med ölflaska, skrivställ mm, 6 delar 500
230 Kaffeservis, Rosenthal, 24 delar 200
231 Kaffegods, Rörstrand, Gröna Anna, 28 delar 400
232 Servisdelar, Rörstrand, Gröna Anna, 32 delar 600
233 Matservis, 54 delar, Heinrich 400
234 Kaffeservis, B&G, Blå måsen, 12 koppar med fat samt 16 st assietter 800
235 Kaffeservis, B&G, 38 delar 800
236 Fem album, första dags brev, Sverige, 1955-1992, ca 600 st 800
237 Stor Sverigesamlig, frimärken, 6 album + dubbletter 3000
238 Frimärken, Danmark, i låda 800
239 Frimärken, Finland, samling med album mm + postfriskt 800
240 Frimärken, Norge och Island 400
241 Frimärken i låda, Sverige, dubbletter 300
242 Låda med frimärken 200
243 Singlar från 60-talet, ca 100 st 300
244 Frimärken, Åland, 40 st årssatser, postfriska, nominellt värde ca 10 000 kr 800
245 Låda med linne 100
246 Fyndlåda 100
247 Parti med nysilver 200
248 Parti med ljusmanschetter, ca 100 st 200
249 C Julius, olja, landskap, 50x60 cm 300
250 Bengt Hillgrund, olja, gård i landskap, 14x17 cm 200
251 Bokhylla, ca 1880, ek, rikt skuren, h 143 cm 800
252 Oljemålning, otydligt signerad, stilleben, 55x43 cm 300
253 Väggrelief, Ruth Faktorowitsch, maskerad, 34x37 cm 800
254 Astrid Ekengren Larsson, olja, flicka, 20x20 cm 400
255 Fem väggplåtar i mässing, tidigt 1900-tal 500
256 Carl Berndtsson, olja, kust, 50x92 cm 400
257 Carl Berndtsson, olja, fiskeläge, 30x46 cm 200
258 Einar Emland, olja, flicka 200
259 Astrid Ekengren Larsson, olja, flicka, 20x20 cm 400
260 Tage Nilsson, olja, landskap, 54x62 cm 300
261 Stilrokokobyrå med marmorskiva, bronsbeslag samt intarsia, l 76 cm 600
262 Gustaviansk stilsittgrupp, soffa samt två stolar 1400
263 Byrå på höga ben, ek, ca 1930, tillverkad av NK, h 76 cm 500
264 Spegelbyrå, 1880, nyrenässans, brännförgyllda beslag, h 185 cm, valnötsrot 2400
265 Rickard Björklund, olja, kubistiskt landskap, 32x39 cm 600
266 Oljemålning, otydligt signerad, Erik ..X. Lektyr vid lampsken, 30x24 cm 400
267 A Olson 43, olja, fiskeläge, 29x36 cm 300
268 Ivan Jordell, pastell, grustag, 43x53 cm 400
269 J Zadig, olja, strand, 50x80 cm 400
270 Två ljusplåtar i mässing, h 64 cm 800
271 Hängvitrinskåp, h 48 cm 100
272 Allan Erwö, olja, strand, 44x53 cm 300
273 H Ripa, olja, gränder i gamla stan, 32x40 cm 300
274 Monogramist, EA, stilleben, 30x43 cm 300
275 Två göteborgsstilstolar 800
276 Mindre byrå, engelsk stil, 6 lådor, h 84 cm 800
277 Satsbord, NK, engelsk stil 500
278 Engelskt hörnvitrinskåp, mahogny, h 185 cm 400
279 Skulpterat soffbord, ca 1940, ek 600
280 Bullig soffgrupp i skinn, 3:a + 1:a + 1:a, grönt skinn, har kostat, 24600 kr 1800
281 Förgylld pidestal med förgylld figur, flicka, h 138 cm 500
282 Golvlampa med 5 ljusarmar, ca 1990 500
283 Åtta monterade horn 400
284 Två förgyllda lampetter skurna i trä 100
285 Mindre spegel, ca 1960, teak 100
286 Mannekängspegel, h 160 cm 400
287 Oljemålning, otydligt signerad, vinter, 74x89 cm 400
288 Två kristallystrar, empirmodell, strass, h 46 cm 600
289 Förgylld stilspegel, l 115 cm 500
290 Tre delar engelskt porslin 200
291 Pampig chiffonjé, ca 1870, rik intarsia, h 152 cm 2200
292 Sengustaviansk stilbyrå, tidigt 1900-tal, l 88 cm 800
293 Två sengustavianska stilstolar 500
294 Satsbord, mahogny 200
295 Två tavlor med bilar, gjorda i metall 400
296 Stort linnebord 600
297 Gitarr, Almirey, 12 strängar 600
298 Engelsk taklampa, 6 ljusarmar 600
299 Två hallampor med blyglas 300
300 Taklampa, ca 1950, h 68 cm 200
301 Malmkrona, ca 1940 300
302 Handknuten matta, persisk, blomfigural, 300x203 cm 2400
303 Handknuten matta, persisk Baktiari, figural, 315x220 cm 4000
304 Handknuten kinamatta, 330x215 cm 600
305 Handknuten matta, Bidjar, figural, har kostat 11500 kr 2400
306 Handknuten matta, persisk Kirman medaljong, 315x200 cm 1800
307 Handknuten matta med silkesinslag 275x180 cm 1200
308 Äldre handknuten persisk matta, 300x230 cm 1000
309 Handknuten matta, persisk shiraz, medaljong, 260x170 cm 1200
310 Handknuten matta, Afgahn, 215x152 cm 600
311 Handknuten matta, persisk Hamadan, 230x140 cm 600
312 Handknuten matta, Shiraz, figural, 190x120 cm 1000
313 Handknuten matta, persisk Afshar, 225x127 cm 800
314 Handknuten matta, persisk Shiraz, 150x105 cm 400
315 Handknuten matta, Gabbehmatta, 150x86 cm 300
316 Handknuten matta, persik Quasqai, 154x105 cm 400
317 Handknuten kinamatta, 220x138 cm 400
318 Handknuten matta, Buhkara, 174x127 cm 400
319 Handknuten matta, Buhkara, 200x127 cm 400
320 Handknuten matta, Buhkara, 156x98 cm 400
321 Handknuten matta, Buhkara, 156x98 cm 400
322 Handknuten matta, 155x100 cm 400
323 Handknuten kinamatta, 270x153 cm 600
324 Bordlampa, brännförgylld brons samt kinesiskt porslin, 1800-tal, h 55 cm 800
325 Bordsur i brännförgylld och patinerad brons, empir, 1800-talets andra del, h 38 cm 2400
326 Bordlampa i brännförgylld brons, 1800-tal, h 47 cm 800
327 J Rosengren, olja, gård vid kusten, 70x100 cm 600
328 Gustaviansk stilbyrå, stora modellen, marmorskiva samt vacker intarsia och bronser, l 112 cm 2800
329 Fem jultallrikar, Arabia 200
330 Två ljusstakar, empir, sent 1800-tal, brännförgylld och patinerad brons, h 23 cm 1600
331 Skrivställ i brännförgylld brons, 1800-tal, h 15 cm 800
332 Lampfot, brännförgylld och patinerad brons, empirstil, sekelskiftet, h 72 cm 1600
333 Kinesiskt rökelsekar, 1800-tal, l 23 cm 1000
334 Gehard Wihlborg 75, olja, interiör, 78x60 cm 3000
335 Sju jultallrikar, B&G, 1921, 1924, 1916, 1920, 1923, 1919, 1908 400
336 Två brännförgyllda kandelabrar, rokokostil, 1800-tal, h 20 cm 1600
337 Två pidestaler med marmorskivor 500
338 Två rikt skurna karmstolar, rokokostil, 1800-tal 1000
339 J Rosengren, olja, gård i landskap, 54x63 cm 800
340 Gustaviansk stilbyrå med marmorskiva och bronser, l 92 cm 1600
341 Rokokostilbyrå, stora modellen, marmorskiva samt vacker intarsia och beslag, l 94 cm 2600
342 Pelarbord 1880 300
343 Barnsäng/bänk, originalmålad 1796?, l 90 cm 800
344 Kristallkrona, hallmodell, d 42 cm 400
345 Kristallkrona, hallmodell, d 43 cm 500
346 Kristallkrona, hallmodell, h 74 cm 600
347 Kristallkrona, hallmodell, strassprismor, d 52 cm 400
348 Kristallkrona, hallmodell, d 28 cm 400
349 Kristallkrona, empirmodell, hallmodell, d 46 cm 800
350 Kristallkrona, boll, h 34 cm 800
351 Kristallkrona, hallmodell, d 44 cm 300
352 Kristallkrona, hallmodell, d 44 cm 300
353 Kristallkrona, hallmodell, plym 400
354 Kristallkrona, hallmodell, empirmodell, d 34 cm 500
355 Oscariansk kristallkrona, 1800-tal, h 90 cm 3000
356 Kristallkrona, barockmodell, 6 ljusarmar, h 95 cm 1400
357 Kristallkrona, 1800-tal, h 76 cm 1600
358 Taklampa, art deco, d 50 cm 300
359 Malmkrona, 6 ljusarmar, h 92 cm 300
360 Snäckskalslampa, troligen Verner Panton, d 65 cm 800
361 Kristallkrona, barockmodell, 5 ljusarmar, h 84 cm 600
362 Två taklampor, Orrefors 200
363 Kristallkrona, empiremodell, 6 ljusarmar, strassprismor, h 86 cm 1800
364 Kristallkrona, barockmodell, h 73 cm 500
365 Kristallkrona, hallmodell 400
366 Två taklampor ca 1960 300
367 Hallampa, blyglas, h 53 cm 100
368 Kj-stilampel, h 65 cm 300
369 Taklampa, glas, 60-tal 100
370 Hängfotogenlampa, el 100
371 Kristallkrona, avlång, 60-tal 400
372 Taklampa, Orrefors, ca 1950 200
373 Hängfotogenlampa, 1800-tal, h 104 cm 100
374 Mindre lampa med prismor, ca 1920 400
375 Stor malmkrona 100
376 Kökslampa, ca 1930 100
377 Kristallkrona för levande ljus, Skultuna bruk, h 72 cm 800
378 Kristallkrona, gjutet bronsstome, barockmodell 3600
379 Pampig tiffany-lampa, d 66 cm 1600
380 Empirampel, sekelskiftet, glasskål, 5 ljusarmar 800
381 Malmkrona, 1700-tal, 8 ljusarmar, helt gjuten¨ 5000
382 Hängfotogenlampa, majolika, 6 ljusarmar, h 110 cm 500
383 Kristallkrona, barockmodell, 5 ljusarmar 600
384 Kristallkrona, barockmodell, 5 ljusarmar, slipade prismor, h 78 cm 800
385 Modern kristallkrona, d 65 cm, h 68 cm 800
386 Taklampa, art deco, ca 1930, d 45 cm, h 66 cm 1200
387 Större kristallkrona, Drottningsholmsmodell, h 105 cm 600
388 Två kopparbaljor, h 35 cm 300
389 Två öronlappsfåtöljer, rokokostil, djuphäftade 2400
390 Liten stilbyrå med marmorskiva 400
391 A Nilsson, olja, Bohuslän, 63x95 cm 600
392 Två stilfåtöljer 500
393 Soffbord med kakelplattor 100
394 Otydligt signerad oljemålning, landskap med människor, 80x59 cm 800
395 Engelsk oljemålning, otydligt signerad, landskap, 1800-tal, 54x36 cm 600
396 Akvarell, engelsk, sekelskiftet, hamninlopp, 28x36 cm 800
397 Oljemålning, franskt landskap, otydligt signerad, 50x60 cm 600
398 Engelsk olja, 1800-tal, stilleben, otydligt signerad, 60x48 cm 800
399 Cape di monte, lockurna, h 43 cm 300
400 Stor stilrokokobyrå med vacker intarsia samt bronsbeslag, l 105 cm 2400
401 Stilrokokobord med intarsia och bronser, l 65 cm 600
402 Stilrokokobord med intarsia och bronser, l 90 cm 600
403 Två öronlappsfåtöljer i brunt skinn, engelsk stil, djuphäftade, h 105 cm 4000
404 Förgylld skuren golvlampa med skärm 600
405 Skupin, olja, stilleben, 80x63 cm 600
406 Vitrinskåp samt två stolar, idegran, skinn i stolarna 600
407 Två bordlampor, Orrefors 400
408 S-G-SON 430715 5079, olja, sagomotiv, 75x60 cm 800
409 A. WIEGM..., olja, damer i interiör, 60x64 cm 600
410 Förgylld spegel, h 74 cm 200
411 Oljemålning, valpar, otydligt signerad, 21x30 cm 300
412 Ebbe Höglund, olja, flamenco, 90x70 cm 800
413 Golvlampa, ca 1960, h 130 cm 300
414 Gilbert Von Kanal Borestling 1926, kanalmotiv, 104x69 cm 400
415 Tre dekorativa vaser, h 36 cm 300
416 Rokokostilbyrå med marmorskiva samt vacker intarsia och bronser, skivan lagad, b 85 cm 1000
417 Två nyrokokostolar, ca 1880 300
418 Stilbyrå med marmorskiva samt intarsia, 7 lådor, h 110 cm 1200
419 Golvlampa, ca 1960, h 140 cm 400
420 Damskrivbord, ca 1880, överhylla, valnötsrot/mahogny, l 105 cm 1000
421 Allmogepall, 1800-tal, rikt skuren, h 35 cm 200
422 Golvlampa, ca 1960, h 140 cm 400
423 Två stilstolar, Louise XVI 300
424 Stilbord, Japan, massa, d 45 cm 200
425 Snedklaff, 1700-tal, ek, trappstegsinredning 800
426 Tre delar, KD, Blå blomst 200
427 Fyra mässingskandelabrar, bl a 7 armade 300
428 Statyett, alabaster/marmor, 1800-tal, flicka, h 48 cm 1400
429 Skulptur, tidigt 1900-tal, byst, h 16 cm 400
430 Skulptur stående på träsockel, ängel, h 27 cm 400
431 Bronsstatyett, häst, ca 1920, l 24 cm 600
432 Ola Andersson, målad Torso, signerad i botten, h 34 cm 1000
433 Två snarlika pidestaler, h 100 cm 300
434 Chiffonjé, engelsk stil, h 142 cm, mahogny 800
435 Två engelska bordlampor, h 38 cm 400
436 Stor zinkbalja, l 76 cm 100
437 Spinnrock, vackert målad 200
438 Bordlampa, fotogenmodell, h 80 cm 400
439 Två bordlampor, konstglas, Orrefors, h 55 cm 800
440 Stor zinkbalja, 64 cm 100
441 Två vaser i porslin med brännförgyllda bronser, h 36 cm, 1800-tal 400
442 Bordlampa med fåglar, porslin, otydliga stämplar, h 50 cm 400
443 Bordlampa med motiv, KD, h 63 cm 500
444 Spegel, ca 1950 200
445 Nyrokokosoffa, djuphäftad, ca 1870, l 170 cm 1000
446 Två bordlampor, Kina, family vert, h 70 cm 800
447 Byrå, 1880, mahogny, 5 lådor 600
448 Fyra delar B&G, Blå måsen 200
449 Soppterrin med underfat, GB, Wexiöguld, l 30 cm 600
450 Två vaser i fattmanssilver, h 25 cm 200
451 Sekretär med rullklaff, vacker intarsia bronsbeslag 1400
452 Bordlampa i porslin, skärm i litofani, otydliga stämplar, h 50 cm 600
453 Figur i porslin, 1800-tal, Maria med Jesusbarnet, h 44 cm 400
454 Stor ägghöna, l 26 cm 400
455 Kruka, Rörstrand, majolika, h 18 cm 400
456 Bordlampa med figurer, porslin, Schierholz?, h 40 cm 600
457 Köksstege, crome 100
458 Stor zinkbalja, 75 cm 100
459 Köksstege, crome 100
460 Två zinkbaljor, l 57 cm 100
461 Stor zinkbalja, 76 cm 100
462 Engelskt stop i form av gubbe, h 28 cm 200
463 Jardinär, majolika, 1800-tal, l 38 cm 400
464 Bordsfotogenlampa, 1800-tal, h 43 cm 200
465 Elva delar med Rosenthal 200
466 Sekretär, rokokostil 500
467 Två engelska bordlampor, h 50 cm 400
468 Byrå, 1870, nyrokoko, valnötsrot, h 100 cm 500
469 Valfrid Nelson, två oljemålningar 300
470 Två nyrokokostolar samt bord 300
471 Nio lito, bl a J Fågelqvist 600
472 Skuren buffé, bildhuggeriarbete, l 158 cm 800
473 Sex gustavianska stilstolar, Axet 800
474 Fyra nyrokokostolar samt pelarbordbord nyrokoko 800
475 Golvlampa, mässing 300
476 Silverkista, mahogny 500
477 Svart resekoffert, tidigt 1900-tal 400
478 Golvlampa, Kurt Olsson, ca 1950 500
479 Bertil Gadö 45, akvarell, fyrskepp i Malmö, 43x58 cm 400
480 Ulrika Hydman Valien, lito 315/1600, modern, 60x75 cm 800
481 Två trädgårdskarmstolar, 60-tal 300
482 Nattduksbord med marmorskiva, ca 1910, h 79 cm 300
483 Emmafåtölj 300
484 Soffa, ca 1880, l 176 cm 400
485 Amerikakoffert 200
486 Två nattduksbord samt byrå, ca 1950 300
487 Golvlampa mässing, 3 ljusarmar, h 140 cm 300
488 Amerikansk gungstol 400
489 Köksbord, perstorpsplatta, ca 1960 100
490 Telefonbänk, engelsk stil, l 80 cm 200
491 Sex oljemålningar 100
492 Allt på bilden 100
493 Kurbitzmålat syskrin på höga ben, h 62 cm 200
494 Allmogemålat hörnskåp, tidigt 1800-tal, h 145 cm 400
495 Större kopparbalja samt blombord i koppar, h 62 cm 300
496 Gungstol 300
497 Två emmafåtöljer 400
498 Två nyrokokostolar, vackert skurna 300
499 Tolv lampetter i mässing, en del med prismor 400
500 Vacker soffa 1880, rikt skuren, l 138 cm 500
501 Två nattduksbord 200
502 Soffbord, 1880, mahogny, rikt skuret, l 98 cm 500
503 Salskåp, tidigt 1800-tal, vackert målat med blommor, h 180 cm 500
504 Parti med krukor 100
505 Barskåp, Kina, rikt skuret, h 92 cm 400
506 Bord 1880 samt två björkstolar, Karl Johan 400
507 Stilrokokobyrå med intarsia samt marmorskiva, l 82 cm 800
508 Två malmkronor 300
509 Gustaviansk stilbyrå med marmorskiva samt intarsia och bronser, l 80 cm 600
510 Sju oljemålningar, bl a Åke Wickström 400
511 Sex oljemålningar 400
512 Salongssoffa, gustaviansk stil, vackert skuren, l 200 cm 800
513 Två stolar samt bord, gustaviansk stil 600
514 Förgylld spegel, rokokostil, h 108 cm 400
515 Servisdelar, Rörstrand, Halda, 31 delar 300
516 Fek kopparkittlar + koppartunna 300
517 Matgrupp, bondrokoko, ca 1920, ek, 8 stolar, 2 karmstolar, stort bord, 2 mindre bord, buffé samt silverkista 2000
518 Matservis, 56 delar 400
519 Två stilstolar samt byrå 500
520 Två snarlika karmstolar, rokokostil 600
521 Två gustavianska stilstolar samt engelskt bord 400
522 Sex nyrokokostolar, 1800-tal 800
523 Konsoll med överhylla, smide, marmorskiva, h 205 cm 500
524 Förgylld spegel, rokokostil, h 118 cm 500
525 Vacker förgylld konsoll med marmorskiva, rokokostil, l 92 cm 600
526 Karmstolar, rokokostil, rikt skurna 600
527 Modern golvlampa, h 140 cm 100
528 Karmstolar, rokokostil, rikt skurna 600
529 Två baljfåtöljer, rokokostil, ca 1910 1800
530 Golvlampa, Kurt Olsson, h 180 cm 400
531 Förgylld spegel, rokokostil, h 105 cm 400
532 Åtta oljemålningar, bl a Gotthard Sandberg 400
533 Två emmafåtöljer, gul plysch 600
534 Emmasoffa, 1880 400
535 Fem röda krukor i keramik 300
536 Öronlappsfåtölj, ca 1950 400
537 Golvlampa, smide, h 122 cm 300
538 Hallmöbel i teak 200
539 Sekretär, teak, ca 1960, h 98 cm 500
540 Golvlampa ca 1950, h 159 cm 500
541 Hörnvitrinskåp, mahogny, rokokostil 300
542 Skänk, teak, ca 1960, l 170 cm 800
543 Bord med lådor, teak, ca 1960, l 75 cm 300
544 Mindre teakbyrå, ca 1960 200
545 Matservis, ca 70 delar 400
546 Matgrupp, ca 1960, teak, bord samt 4 stolar 500
547 Två karmstolar, ca 1960, dansk design, palisander 1200
548 Matgrupp, NK, mahogny, ca 1940, 8 stolar, bord, skiva 800
549 Sidebord i teak, ca 1960, l 150 cm 1000
550 Skåp, ca 1960, teak, sålt på Hedbergs i Vinslöv, h 140 cm 1200
551 Allt konstglas i bokhyllan 300
552 Bokhylla, teak, ca 1960, l 118 cm 500
553 Hallmöbel i teak, spegel + byrå 400
554 Modern golvlampa, h 135 cm 600
555 Bokhylla, teak, ca 1960, h 170 cm 400
556 Fyra gedigna kopparformar 400
557 Hylla + nattduksbord, teak, ca 1960 300
558 Bord, ca 1960?, Bruno Mathsson?, d 125 cm 800
559 Soffbord, ca 1960, dansk design 600
560 Soffbord med motiv på bordskivan, Yellow Cab New York, l 123 cm 600
561 Bokskåp, ca 1930, björk, h 144 cm 800
562 Större koppargryta, h 38 cm 200
563 Stilbyrå, Louise Seize, vacker intarsia och bronser, l 88 cm 800
564 Skrivbord, björk, chippendale, l 138 cm, ca 1930 800
565 Skrivbordsfåtölj, ca 1940 400
566 Större skrivbord, björk, ca 1930, l 150 cm 600
567 Bokhylla, chippendale, björk, l 146 cm 500
568 Stilrokokobyrå, intarsia och bronser 500
569 Trästege 200
570 Äldre trästege, 4 steg 100
571 Bokhylla idegran, l 106 cm 400
572 Avlutad lavoar, 1800-tal 200
573 Byrå 1880, mahogny 300
574 Cafébord, 1800-tal?, gjutet, d 65 cm 500
575 Två öronlappsfåtöljer, ca 1950, h 104 cm 600
576 Gjuten trädgårdsgrupp, tre stolar samt bord 800
577 Två nyrokofåtöljer, djuphäftade 800
578 Klaffbord, furu, 1800-tal 300
579 Golfvagn med klubbor 100
580 Cykel, Crescent 300
581 Damcykel, Crescent 200
582 Stor fyndvagn 600
583 Sex vita nyrokokostolar, ny flätning, renoverade 2006 800
584 Amreikakoffert 100
585 Fyra stolar Louise XVI, rikt skurna 800
586 Två golfset, ett med vagn 400
587 Sex oljemålningar på väggen 300
588 Matgrupp, 4 stolar, karmstol, bord, vitrinskåp, 2 skivor 800
589 Karmstol, rokokostil + byrå 400
590 Rodmaskin 200
591 Gammalt bärok 100
592 Spjut + två knivar 300
593 Matgrupp, engelsk stil, mahogny, 9 stolar, bord, 2 skivor 600
594 Tre äldre taklampor, mässing/koppar 400
595 Matgrupp, mahogny, bord, 6 stolar, bord, 3 skivor, högskåp, engelsk stil 1000
596 Två mangelkorgar 100
597 Fåtölj, ca 1960, signerad OPI 600
598 Serveringsvagn/bord, mahogny 200
599 Modeern skinnsoffa, l 214 cm 1200
600 Sex oljemålningar 300
601 Matrumsskåp, gustaviansk stil, h 195 cm 600
602 Två korgar 100
603 Matgrupp ek, ca 1940, skulpterat bord + 6 stolar 400
604 Tre taklampor, bla kristallkrona 400
605 Åtta stolar nyrenässansstil 100
606 Matrumsskåp, mahogny, rokokostil 800
607 Nyrokokosoffa 500
608 Salskåp, gustaviansk stil, h 160 cm 200
609 Fåtölj med vipp-funktion 400
610 Matrumsbord, rokokostil, 3 skivor med sarg, mahogny 600
611 Bord, rokokostil, ca 1920, ek 200
612 Äldre trästege, 8 steg 200
613 Åtta lito och moderna oljor 200
614 Gustavianskt stilhörnskåp, h 185 cm 200
615 Matgrupp i ek, ca 1930, bord samt 6 stolar 300
616 Sex litografier 300
617 Stilbyrå med spegel, ek 300
618 Två lito 200
619 Allt på buffén, parti 100
620 Gustaviansk stilskänk, l 180 cm 200
621 Öronlappsfåtölj, rokokostil 1000
622 Öronlappsfåtölj, rokokostil 1000
623 Matgrupp, nyrokoko, bord samt 4 stolar 400
624 Soffa, ca 1860, rokokostil 400
625 Hängvitrinskåp, 1800-tal 200
626 Två bord, ca 1940 300
627 Salskåp, ca 1950 300
628 Skuret soffbord, kinesisk stil 200
629 Tre moderna taklampor 800
630 Soffa + fåtölj, ca 1930 800
631 Nio oljemålningar 300
632 Furubyrå 100
633 Soffgrupp, jugend, ek, soffa, fåtölj, 4 stolar 500
634 Två fåtöljer, chesterfield 600
635 Soffbord samt två lampbord, mahogny, gott skick 100
636 Bord, ca 1960, Perstorpsplatta 100
637 Gustaviansk stilbyrå, furu 100
638 Sekretär i mahogny 300
639 Tre nyrokokostolar 100
640 Tre gustavianska stilstolar 100
641 Parti diverse, bl a Meissen, Karraffer mm 500
642 Två moderna taklampor, har kostat 2450 kr/st 600
643 Tre moderna taklampor, har kostat 2450 kr/st 800
644 Fyra allmogestolar, tidigt 1800-tal, pluggade 800
645 Två byråar, ca 1960 200
646 10 st teckningar, ramade, 1800-tal 300
647 Sittgrupp i rotting, soffa, 3 fåtöljer, bord, hylla, avlastningsbord 1200
648 Gjuten parkbänk med ormbunksblad 1400
649 Bonboniär, Rosenthal, Sans Souci, d 13 cm 200
650 Bordlampa, majolika, Rörstrand, h 68 cm 400
651 Kinesisk vas, Canton, 1800-tal, h 32 cm 800
652 Två tennljusstakar, sengustaviansk stil, Stockholm R6, F Santesson, h 27 cm 800
653 Tomte med lykta terracotta, ca 1940, h 42 cm 400
654 Bordlampa, Kina, 1800-tal, h 55 cm 600
655 Soffbord nyrokoko, mahogny, l 100 cm 400
656 Soffgrupp, chesterfield, soffa (3:a) samt två fåtöljer, har kostat 38000 kr, brunt skinn, gott skick! 6000
657 Smidesbord 200
658 Biblioteksur, tidigt 1900-tal, l 66 cm 600
659 Fyra nyrokokostolar 100
660 Ivan Jordell, krita 100
661 Vitrinskåp 100
662 Radiogrammofon, teak 100
663 Spegel, ca 1930 300
664 Herrarmbandsur, 9 st äldre 500
665 Herrfickur, Omega, äkta silver 400
666 Tre herrfickur samt damfickur 400
667 Klockgömma samt två pluntor 200
668 Miniatyrmålning i benram 300
669 Diverse silverobjekt, 5 delar, total vikt 215 g 200
670 50 kr, 10 kr, 90% silverhalt, vikt 152 g 400
671 Två mynt 200 kr, 4 mynt 100 kr 600
672 Silversmycken, vikt 279 g 300
673 Silvermynt, 40%- & 60%, vikt 200 g 200
674 Amerikanska silverdollar, 206 g 400
675 Amerikanska förgyllda dollar, tre kassetter 600
676 Samlingssatser med Euromynt, olika länder, ca 4 euro i varje, 16 satser 400
677 Samling med mynt, Europa 300
678 Myntlåda 300
679 Silvermynt, 40% silverhalt, vikt 551 g 600
680 Låda med nysilver 200
681 Allt på bilden 100
682 Bokskåp, jugend, mahogny, l 140 cm 2200
683 Pall, nyrokoko 200
684 Stor fyndvagn 800
685 Stor fyndvagn 800
686 Två skulpterade masker, hattar, bummerang, figurer mm 400
687 Bokhylla, teak 400
688 Platt-tv, Samsung 32" 500
689 Platt-tv, Philips 32" 500
690 Alla bijouterier på hyllan 300
691 Två mässingslampetter, 1800-tal 100
692 Lampett, troligen Orrefors, ca 1950 100
693 Matservis, Pirkenhammer, 62 delar 500
694 Kristallglasservis, Orrefors, ca 70 delar 400
695 Takampel, empire, ca 1840, mässing 800
696 Oljemålning, Komstad, gård 100
697 Oljemålning, interiör, otydligt signerad 1000
698 Servis, Orrefors, glas, ca 40 delar 200
699 Stor keramikurna, tysk 300